Ulaşım

IDO:
Yenikapı-Bandırma
arası 2 saat.


Bandırma-Ocaklar 30 dakika


 

 

- İstanbul 360 km


- Bursa 126 km


- Eskişehir 270 km


- Ankara 500 km


- İzmir 280 km

 

Ulaşım
Otelimize ulaşmak oldukça kolaydır, İstanbul'dan Bandırma'ya sürekli deniz otobüsü ve feribot vardır. Yenikapı-Bandırma arası 2 saatlik deniz yolculuğundan sonra Bandırma-Ocaklar arası yarım saatlik otomobil yolculuğu ile Ocaklar'a gelinir. Ocaklar'a gelince sahil yolu mevkiinden otelimize ulaşabilirsiniz. (İDO seferleri için tıklayınız.) Ankara, Eskişehir, Bursa ve İzmir'den Erdek'e sürekli otobüs seferleri bulunur. Belde dolmuşları sürekli çalışır. Belde'de otobüs yazıhaneleri vardır. Erdek'ten feribotla Tekirdağ'a geçmek'te mümkündür. Ocaklar İstanbul'a 360 km, Bursa'ya 126 km, Eskişehir'e 270 km, Ankara'ya 500 km, İzmir'e 280 km uzaklıktadır. Kısaca Ocaklar'a ulaşmak kolay ve hızlıdır.Tarih
Kapıdağı'nın en güzel yerine kurulmuş olan OCAKLAR'ın geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Misialılar, Frigialılar ve Dolianlar bölgenin ilk sakinleri olmuşlardır. Bölge daha sonraları Dolianların kralı Kizikos'un adı ile anılmaya başlar. Kral Kizikos kendi adını taşıyan şehri, Hz.İbrahim peygamberden 140 sene sonra kurduğunu tarihçi Eusebius'tan öğrenıyoruz. Şehrin kalıntılarını gezen turistler kral Kizikos'un mezarının olması muhtemel olan tümülüsü de görebilirler. Kral Kizikosun ölümünden sonra Miletoslar ve Persler'in eline geçen bölge M.Ö. 5.yüzyıla kadar İyon isyanlarıyla hırpalanmıştır. Büyük İskender zamanında pasif konumda kalan Kizikos şehri Romalılar zamanında bilhassa Sezar, Augustus ve Tiberus dönemlerinde epey ilgi çekmiştir. 324 yılından 1072 yılına kadar Bizanslıların elinde kalan bölge Selçukluların adil ve hoşgörülü tutumlarıyla kendiliğinden el değiştirmiştir. 1261 yılından itibaren Türk beylikleri bölgede varlığını hissetirmeye başlamıştır. 1303 yılında Katalanlar'ın yarımadaya yaptıkları baskında Karesi Beyliğinden 5000 askerinin öldürülmesi ve Artaki sakinlerine yaptıkları zulüm dönemin kara sayfalarıdır. 1339 yılında Süleyman Şah tarafından feth edilen Kapıdağ Yarımadası Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya geçmesine zemin hazırlamıştır. Daha sonraları Galata kazasına bağlanan Kapıdağ, 1851 de Manisa vilayeti'nin Karesi sancağına, 1870 yılında Erdek kazasına bağlanmıştır. Günümüz için söylenecek olan, bir tabiat şaheseri olan Ocaklar'ın Türkiye'nin her yöresinden gelip yerleşenlerle, belediye teşkilatı kurulduğu ve artık adının "OCAKLAR BELDESİ" olduğudur.

İklim Ocaklar'da yıllık ortalama sıcaklık 15 derece civarında olup en sıcak ay temmuz 25 derece civarındadır, gündüz sıcaklığının zaman zaman 30 dereceye çıktığı Ocaklar'da aşırı sıcakların fazla olmaması ılık akdeniz ikliminin bölgede hakim olduğu Ocaklar'ı yaşanacak ideal yerler arasına sokmaktadır.

Doğa
OCAKLAR'da 300 metreye kadar fundalık, ağaçlık dikkat çekicidir. Bölgenin bir başka özeliği 300 metreden sonra gür ormanlıktır.Ovada zeytin ağaçları yer almaktadır, yer yer yamaçlarda da zeytin ağacı bulunmaktadır. meşe çınar, karaçam, ıhlamur, kestane, kayın, defne, dişbudak ve kavak diğer ağaç türleridir.

Deniz
Ocakların denizi çok temizdir. Temizliğinin başlıca sebepleri şunlardır:
-Denize atıkların bırakılmaması,
-Çevrede sanayi tesislerinin olmaması
-Belediye temizlik birimi ve Kara'dan denize esen poyraz ;sahili süpürürken,denizde oluşabilecek doğal kirlenmeleri de alıp götürmesi.
 


Deniz kirlilik sınırı maksimum MPN (Most probole nunber):1000 olduğuna göre OCAKLAR da bu sınır 1999 yılında yetkililerce MPN:30 olarak belirlenmiştir.Tuzluluk oranı iki dere sayesinde max.%20 civarındadır. Yüzme bilmeyenler bile Sığlığı sayesinde rahatça denize girebilirler. Bunun yanında koyda her türlü su sporlarını yapmakta mümkündür. Ocaklar denizi Rüzgar sörfü ve amatör olta balıkçılığı içinde idealdir.

İletişim
Mustafa Erdoğan
Tel:
0532 371 0361  /  0532 371 0361

Fax:      0266 835 64 64